Pieśni do słów własnych

Kompozycja zamówiona przez Mazowiecki Teatr Muzyczny to cykl składający się z siedmiu pieśni na sopran, mezzosopran, tenora, baryton i smyczki.

Nowy utwór to:

  • 7 pieśni
  • 1049 taktów
  • 30 minut muzyki

Inspiracją do ich powstania stała się kołysanka na sopran i kwartet smyczkowy, pt. Tulę Cię do serca napisana przez kompozytorkę wraz z tekstem w 2010 roku:

Od dłuższego czasu chodził za mną pomysł skomponowania utworu utrzymanego w stylistyce kołysanki, o prostym, zakorzenionym w tonalnej tradycji języku muzycznym przystępnym dla słuchacza. Chciałam melodii, harmonii i brzmienia, które stworzą intymną, wręcz uczuciową relację między muzyką a odbiorcą, bez potrzeby zagłębiania się w strukturę formy. Idealną okazją do realizacji pomysłu okazała się współpraca z Mazowieckim Teatrem Muzycznym, dzięki której mogłam urzeczywistnić ten pomysł. Idealną okazją do realizacji pomysłu okazała się współpraca z Mazowieckim Teatrem Muzycznym, dzięki której mogłam urzeczywistnić ten zamysł.

Pieśni do słów własnych

 

1. Noc

 

2. Na skraju dróg

3. Król

W Pieśniach do słów własnych odnaleźć można fascynację twórcami muzyki romantycznej i postromantycznej, powrotu do melodyjnych tematów, soczystej harmonii i emocjonalnego brzmienia smyczków. Kompozytorka stosuje ulubione tonacjekoła kwintowego jak es-moll/Es-dur w pieśni nr 5, czy Fis-dur w pieśni nr 7. Natomiast pieśń nr 6 pt. Cisza zainspirowana i skomponowana została z myślą o barytonowym głosie Marcina Bronikowskiego, czołowego polskiego śpiewaka operowego. Warstwa słowna powstała po skomponowaniu muzyki, stanowi literacką impresję, dosłownie wrażenia, obrazy i historie, jakie towarzyszyły kompozytorskiej wyobraźni podczas tworzenia muzyki. Dlatego celem tekstów jest opisanie muzyki za pomocą słów, nie na odwrót, jak to ma miejsce zwyczajowo. Każda z siedmiu pieśni posiada swój niepowtarzalny wyraz, tematykę i styl, których wspólnym mianownikiem jest postać kompozytorki.

4. Czas

5. Myśli

6. Cisza

Natomiast pieśń nr 6 pt. Cisza zainspirowana i skomponowana została z myślą o barytonowym głosie Marcina Bronikowskiego, czołowego polskiego śpiewaka operowego. Warstwa słowna powstała po skomponowaniu muzyki, stanowi literacką impresję, dosłownie wrażenia, obrazy i historie, jakie towarzyszyły kompozytorskiej wyobraźni podczas tworzenia muzyki. Dlatego celem tekstów jest opisanie muzyki za pomocą słów, nie na odwrót, jak to ma miejsce zwyczajowo. Każda z siedmiu pieśni posiada swój niepowtarzalny wyraz, tematykę i styl, których wspólnym mianownikiem jest postać kompozytorki.

 

Pieśni do słów własnych:

  • Noc duet na sopran i baryton
  • Na skraju dróg duet na mezzosopran i tenor
  • Król duet na mezzosopran i baryton
  • Czas duet na sopran i tenor
  • Myśli kwartet na sopran, mezzosopran, tenor i baryton
  • Cisza na baryton
  • Pożegnanie duet na sopran i tenor

7. Pożegnanie

Prapremiera (pierwsze wykonanie utworu) odbędzie się 10 grudnia 2016 roku.

więcej