Klaudia Pasternak
kompozytorka muzyki współczesnej i dyrygentka operowa

Edukacja


Kompozytorka rozpoczęła edukację muzyczną w wieku 7 lat. Na perkusji zaczęła grać w wieku 11 lat, a w wieku 12 lat napisała pierwszy utwór. Naukę gry na perkusji kontynuowała w klasie Bogdana Lauksa, w PSM II st. im. Józefa Elsnera, gdzie uczęszczała na zajęcia z kompozycji prowadzone przez Sławomira Czarneckiego. W tym czasie jej muzyczną uwagę zwróciła dyrygentura. W roku 1999 rozpoczęła studia na Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, gdzie ukończyła dwa kierunki: dyrygenturę symfoniczno – operową w klasie prof. Tomasza Bugaja oraz kompozycję w klasie prof. Stanisława Moryto.

Wydarzenia

Kompozytorka była dwukrotnie nominowana do Paszportów Polityki w kategorii „Muzyka”, nagrody przyznawanej przez tygodnik Polityka. Brała udział w kursach mistrzowskich, m.in.: 20 Międzynarodowym Kursie Kompozytorskim w Radziejowicach, zorganizowanym przez Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej i prowadzonych przez Christinę Asher, Zygmunta Krauze, Wojciecha Michniewskiego, Hannę Kulenty i Louisa Andriessena, w dyrygenckich kursach mistrzowskich w Austrii, prowadzonych przez Antoniego Wita, kompozytorskich kursach mistrzowskich we Francji, prowadzonych przez kompozytorkę Betsy Jolas, 4 edycji kursów mistrzowskich dla kompozytorów muzyki filmowej, zorganizowanej w ramach Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie. W roku 2003 kompozytorka prowadziła wykłady na Uniwersytecie w Oregonie, w U.S.A., dotyczące własnej twórczości kompozytorskiej oraz polskiej muzyki współczesnej. W grudniu 2016 roku miało miejsce prawykonanie kompozycji pt. Pieśni do słów własnych pod batutą kompozytorki, podczas koncertu zrealizowanego w ramach współpracy z Mazowieckim Teatrem Muzycznym im. J. Kiepury w Warszawie. Członkostwa w SAWP i ZAiKS, a od 2018 członkowstwo w IAWM, gdzie pełni funkcję wiceprezesa zarządu.

Festiwale i koncerty

writingKompozycje Klaudii Pasternak wykonywane były w kraju i za granicą m.in. w Niemczech, Czechach, Bułgarii, Francji, Włoszech, USA, Szwajcarii, Szwecji czy Japonii. Niektóre z festiwali i koncertów:

Koncert Młodych Talentów” w Filharmonii Narodowej, w Warszawie, Festiwal „Schumannfest 2004” w Düsseldorfie, w Niemczech, Oregon Bach Festival Composer Symposium w Portland, U.S.A., festiwale chóralne na Florydzie, w Portland, Chicago, U.S.A., wielokrotne wykonania w Studio Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, w Warszawie w tym na koncercie z cyklu „Generacje Warszawskie III”, koncert w Akademii Muzycznej w Lucernie, w Szwajcarii, podczas XX Conversatorium Organowego w Legnicy,  podczas IV Festiwalu Muzyki Pasyjnej i Paschalnej w Poznaniu, podczas VII Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Sakralnej „Łapskie Te Deum”, na koncercie Arizona State University w U.S.A., na koncercie Northern Arizona University, w U.S.A., podczas I Ogólnopolskiego Konkursu „Ars Liturgica” w Toruniu, w Teatrze Muzycznym w Lublinie oraz na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie, na XXIV Gliwickich Spotkaniach Chóralnych w Gliwicach, na X Festiwalu Muzyki Współczesnej im. Witolda Lutosławskiego w Szczecinie, na Festiwalu Muzyki Współczesnej „Musikhost” podczas dni polskich w Danii, na Międzynarodowym Festiwalu „Musica Sacra” w Częstochowie, podczas VI Europejskich Spotkań Chóralnych w Warszawie, na VIII Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Republice Słoweńskiej, podczas Koncertu Wielkopostnego w Teatrze Wielkim, w Warszawie, podczas koncertu „Polska Muzyka Współczesna” w Filharmonii Narodowej, w Warszawie, na koncercie Koła Młodych ZKP, towarzyszącemu festiwalowi „Warszawska Jesień”, na koncercie chóralnym w Kyoto, w Japonii, na koncercie Oddziału Warszawskiego Związku Kompozytorów Polskich z cyklu „Muzyczne pory roku – Jesień”, na koncercie chóralnym w Göteborgu, w Szwecji.

Wykonawcy

Wykonawcami utworów kompozytorki byli czołowi artyści i zespoły, m.in.: Kwartet Śląski, notabu.ensamble, Pacific Youth Choir, Alla Polacca Teatru Wielkiego w Warszawie,   Kwartet Wilanowski, pianistka Maria Gabryś, organista Paweł Wróbel, pianista Marek Bracha, Oregon Repertory Singers, saksofonista Piotr Wysocki, Filharmonia Częstochowska, saksofonista Dariusz Samól, pianista Paweł Siwczak, kontrabasista Adam Bogacki, Camerata Silesia, bas-baryton Grzegorz Szostak, Chór Kameralny Musica Viva Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, sopran Dorota Laskowiecka, orkiestra Teatru Muzycznego w Lublinie, orkiestra Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury, Chór Akademicki Uniwersytetu Jagiellońskiego Camerata Jagellonica, Vocal Art Ensemble, Ensemble Academy Kyoto, Grażyna Szapołowska, Marcin Bronikowski.

Media

Nagrania Klaudii emitowały Telewizja Polska, Program 2 Polskiego Radia, Radio Kampus, Polskie Radio Bis, rozgłośnie radiowe w Hamburgu i Danii. W 2005 roku kompozytorka nawiązała współpracę z TVP 2, m.in. przy produkcji programu telewizyjnego pt. ”Dolina Kreatywna, czyli czego szuka młoda sztuka”, do którego napisała muzykę. W 2008 była członkinią jury programu. W skład jury wchodzili Krzysztof Knittel, Zofia Kopczyńska i Tomasz Lipiński.

Nagrania

Utwór Ave vere został wydany na płycie CD przez wydawnictwo Acte Prealable w 2005 roku oraz przez chór „Musica Viva”, na płycie CD pt. „Credo” w 2006 roku. W 2006 roku kompozycja Ave Stella Matutina została wydana przez chór Pacific Youth Choir na płycie CD pt. „Songs of Light” w Stanach Zjednoczonych. W 2007 roku kompozytorka zrealizowała  nagrania własnej twórczości w Studio Radia Katowice. W 2010 roku koncert z kompozycją Sancte Angele Dei został wydany na płycie DVD w Japonii.

Dyrygentura

_MG_27572003: współpraca z orkiestrą Baden Sinfonietta, Austria.

2005: współpraca z Filharmonią Częstochowską, prowadzenie Fantazji na temat Schumanna własnego autorstwa, Koncertu Fortepianowy b-moll Czajkowskiego, II Symfonii Schumanna.

2005: prowadzenie koncertu podczas kursów mistrzowskich Betsy Jolas, Francja.

2007/2008: współpraca z Teatrem Muzycznym w Lublinie, przygotowanie premiery opery La Traviata G. Verdiego w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego i Janiny Niesobskiej (w roli tytułowej Joanna Woś); prowadzenie spektakli m.in.: Ptasznik z Tyrolu, Skrzypek na dachu, Zemsta nietoperza; przygotowanie szeregu spektakli jak Baron Cygański;  współprowadzenie Koncertu Jubileuszowego z okazji 60-lecia Teatru Muzycznego oraz autorstwo uwertury Opertura inaugurującej koncert.

2008/2009: współpraca z Mazowieckim Teatrem Muzycznym w Warszawie, prowadzenie koncertów oraz spektakli, m.in. Zemsta nietoperza z udziałem Daniela Olbrychskiego; współpraca dyrygencka przy realizacji operetki Hrabina Marica, w tym opracowanie aranżacji jazzowej utworu pt. Orfeum, na głos i orkiestrę, wykonanej przez Grażynę Szapołowską.

2009: współpraca z Teatrem Wielkim w Łodzi, przygotowanie opery Wolny strzelec w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego i Janiny Niesobskiej.

2016: współpraca z Mazowieckim Teatrem Muzycznym w Warszawie w tym kierownictwo muzyczne i prawykonanie własnej kompozycji pt. Pieśni do słów własnych.

 

Nagrody i stypendia

Klaudia jest pierwszą polską kompozytorką (drugim kompozytorem po K. Pendereckim) wyróżnioną 3 nagrodami w Stanach Zjednoczonych. Niektóre z nagród:

I Nagroda, II Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski „Patri Patriae” Katowicach na utwór dedykowany Janowi Pawłowi II, jury przewodniczył W. Kilar, 1998

III Nagroda, Trzeci Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski „Premio citta di Pescara 99” we Włoszech, 2000

Stypendium artystyczne Ministra Kultury i Sztuki, 2000

III Nagroda, IX Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski im. A. Didura w Sanoku, jury przewodniczył K. Penderecki, 2001

III Nagroda, Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski im. Ivana Spassova w Bułgarii, 2001

II Nagroda, VII Konkurs Kompozytorski „Musica Sacra” w Częstochowie, 2002

I Nagroda / Highest Honour, Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski „Waging peace trought singing” w USA, 2002

II Nagroda / Top Honour, Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski „Waging peace trought singing” w USA, 2002

Wyróżnienie / Honour: Emerging composers, Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski „Waging peace trought singing” w USA, 2002

Stypendium Funduszu Popierania Twórczości ZAiKS, 2003

Wyróżnienie, Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski z okazji XXX-lecia Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, 2004

Stypendium „Młoda Polska”, prestiżowego programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, 2005

II Nagroda (pierwszej nie przyznano), Piąty Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski „Citta di Pescara” we Włoszech, jury przewodniczył Piotr Lachert, 2006

Stypendium Funduszu Promocji Twórczości programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, 2006

Stypendium Funduszu Popierania Twórczości ZAiKS, 2015

Stypendium twórcze Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, 2016

Najnowsze kompozycje

Extrapolation na tubę solo, 2017

Nowele Rzymskie, tryptyk baletowy poświęcony pamięci Janki Rudzkiej na solistów baletu, balet, sopran, baryton, chór i orkiestrę, 2016

Pieśni do słów własnych, cykl pieśni na sopran, mezzosopran, tenor, baryton i smyczki (w ramach Priorytetu Zamówienia kompozytorskie MKiDN), 2016

Jekyll & Hyde case study, duet skrzypcowy (z transkrypcją na altówki), 2015

Mysterium Iniquitatis, oratorium na mezzosopran, aktora i organy, 2015

Opracowania i aranżacje

Opertura, opracowanie tematów operetkowych na orkiestrę, 2008

Orfeum, aranżacja jazzowa na orkiestrę do spektaklu Hrabina Marica, 2009

Muzyka popularna

Oprawa muzyczna do programu TVP 2 Dolina Kreatywna, czyli czego szuka młoda sztuka, 2005


 

main logo

 

PASTERNAK

Kompozytorka & dyrygentka